You are here:  / Auta / Kontrolki w pojazdach

Kontrolki w pojazdach

post by related

related post

motoryzacja (40)Motoryzacja wykorzystuje wiele kontrolek, których zadaniem jest informowanie kierowcy o obecnym stanie pojazdu, używanych funkcjach lub pojawiających się problemach.

Zasadniczo kontrolki możemy dzielić na: ostrzegawcze ? świecące w kolorze czerwonym, informacyjne ? świecące na zielono oraz informacyjno ? ostrzegawcze ? świecące się na pomarańczowo. Prowadzący samochód powinien wiedzieć, co dana kontrolka oznacza i podejmować odpowiednie kroki w tym kierunku.

Najistotniejszym rodzajem kontrolek, na które musimy zwrócić uwagę są lampki ostrzegawcze. Ich wystąpienie na desce rozdzielczej zwykle oznacza wielkie kłopoty. Kierowca musi wówczas, niezwłocznie zatrzymać pojazd i skontrolować jego stan. Bardzo popularnymi kontrolkami ostrzegawczymi, palącymi się na czerwono są te powiązane z układem hamulcowym, stanem akumulatora, ciśnieniem oleju, czy brakiem zapiętych pasów. Brak reakcji kierującego pojazdem na migające czerwone kontrolki może doprowadzić do strasznego uszkodzenia pojazdu, którego naprawa może okazać się niezwykle kosztowna, a w krytycznych sytuacjach nawet do groźnego wypadku.

Inne wpisy o transporcie oraz motoryzacji: